Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Valné zhromaždenie spoločnosti s ručením obmedzeným s majetkovou účasťou obce

Dátum:

Valné zhromaždenie spoločnosti s ručením obmedzeným s majetkovou účasťou obce
Spoločníkom v obchodnej spoločnosti môže byť aj obec. V praxi sa často stretávame s otázkami ohľadom organizácie valného zhromaždenia, povahy valného zhromaždenia a ohľadom zastupovania obce ako spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným na valnom zhromaždení. Nasledujúci článok si dáva za cieľ priniesť odpovede na otázky ohľadom zastupovania obce na valnom zhromaždení. Rozhodol som sa problematiku komplexne spracovať s dôrazom na povahu valného zhromaždenia, aké otázky patria do jeho pôsobnosti a ktoré osoby sú oprávnené zastupovať obec na valnom zhromaždení, a či je oprávnené zastupovať obec na valnom zhromaždení aj obecné zastupiteľstvo, poprípade či môže zastupovať obec len starosta, alebo ním poverená osoba. V článku poukazujem na aplikáciu troch právnych predpisov, a to zákona o obecnom zriadení, Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka.
Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosťou, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. Spoločnosť môže založiť jedna osoba (tzv. jednoosobová spoločnosť s ručením obmedzeným), najviac však päťdesiat spoločníkov. Spoločnosť s ručením obmedzeným je obchodnou spoločnosťou, primárne zakladanou na účel podnikania, avšak zákon rovnako ako aj pri akciovej spoločnosti umožňuje, aby spoločnosť s ručením obmedzeným bola založená aj za iným účelom (charitatívne aktivity a podobne). Za popularitou a rozmachom spoločností s ručením obmedzeným možno vidieť aj nie príliš veľkú zodpovednosť spoločníkov za záväzky spoločnosti. Spoločnosť síce ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom, avšak spoločníci len do výšky svojich nesplatených vkladov zapísaných v obchodnom registri.
Spoločnosť s ručením obmedzeným je hybridným druhom medzi čisto kapitálovými (akciová spoločnosť) a čisto osobnými (verejná obchodná spoločnosť) spoločnosťami. Spoločníci sú povinní vložiť do spoločnosti určitý kapitál v podobe vkladu, ktorého minimálna hodnota je upravená zákonom. Každý spoločník je povinný vložiť minimálne 750 eur. Pomocou vkladov dochádza k vytvoreniu základného imania, ktorého minimálna zákonom požadovaná hodnota je 5 000 eur.
Medzi
ďalšie významné kapitálové znaky
zaraďujeme
obmedzené ručenie za záväzky spoločnosti, konštrukciu väčšinového princípu pri rozhodovaní spoločnosti,
pričom väčšina sa bude počítať podľa výšky vkladu spoločníkov, na základe čoho budú medzi spoločníkov rozdelené hlasy. To znamená, že môže nastať situácia, že aj v spoločnosti, ktorá má desať spoločníkov, bude väčšinou pri rozhodovaní valného zhromaždenia disponovať jeden spoločník, ktorého podiel na vytvorení základného imania spoločnosti je najmarkantnejší. Ďalším kapitálovým znakom je, že konatelia
spoločnosti nemusia nevyhnutne byť aj jej spoločníkmi.
Medzi
osobné znaky spoločnosti s ručením obmedzeným
budeme zaraďovať najmä
obmedzenú možnosť prevodu obchodného podielu
, táto konštrukcia je založená na tom, že spoločníci budú rozhodovať o tom, kto bude ďalším spoločníkom a ktorú osobu ako spoločníka jednoducho akceptovať nebudú. Medzi ďalšie osobné znaky zaradíme
možnosť vylúčiť dedenie obc
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.