Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa s osobitnými kategóriami zamestnancov

Dátum:

Ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa s osobitnými kategóriami zamestnancov
JUDr.
Tatiana
Mičudová
Viacerým zamestnávateľom robí vrásky to, či a ako je možné ukončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou alebo so zamestnancom počas materskej či rodičovskej dovolenky. Problém s prepúšťaním tehotných zamestnankýň či zamestnancov na materskej alebo rodičovskej dovolenke vyplýva z toho, že ochrana rodiny je jedným zo záujmov štátu, ktorý je zvýraznený aj v zákone č.311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len "Zákonník práce").
Zamestnankyne počas tehotenstva a zamestnancov počas materskej a rodičovskej dovolenky alebo po nej v niektorých prípadoch chráni Zákonník práce.
Táto ochrana spočíva napr. v obmedzení pri vykonávaní zakázaných a rizikových prác, prípadnou úpravou pracovného času, obmedzením pri práci v noci, prácou nadčas a pod.
Tento článok pojednáva o možnostiach skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa s tehotnou zamestnankyňou, ako aj počas a po materskej alebo rodičovskej dovolenke zamestnanca.
Tiež poukazuje na možné právne úskalia pri skončení pracovného pomeru s takýmito osobitnými kategóriami zamestnancov.
výklad pojmov
Tehotná zamestnankyňa
V zmysle § 40 ods. 6 Zákonníka práce je tehotnou zamestnankyňou zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
Z definície vyplýva, že právne tehotnou by nemala byť tá zamestnankyňa, ktorá, hoci nepochybne vykazuje znaky tehotnosti (pri pohľade na ňu je zjavné, že je tehotná), zamestnávateľa o svojej tehotnosti neinformovala písomne, alebo mu nepredložila lekárske potvrdenie.
zamestnankyňa/zamestnanec na materskej dovolenke, resp. rodičovskej dovolenke
V zmysle § 166 ods. 1 Zákonníka práce patrí žene, v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa, materská dovolenka. Aj mužovi patrí od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa, a to v rovnakom rozsahu ako u ženy, za predpokladu, že sa stará o narodené dieťa.
Samotná materská dovolenka, poskytovaná na základe právneho dôvodu pôrodu, je právnym nárokom ženy, pričom žena o tento právny nárok nemusí osobitne žiadať.
Zamestnankyni plynie materská dovolenka odo dňa, keď ju lekár vypíše na materskú dovolenku, na rozdiel od muža, ktorému plynie rodičovská dovolenka odo dňa narodenia dieťaťa.
Rodičovskou dovolenkou sa rozumie rodičovská dovolenka muža v dvoch samostatných prípadoch:
-
od narodenia dieťaťa v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa alebo
-
za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa.
Rodičovská dovolenka na prehĺbenie starostlivosti o dieťa (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce) sa odlišuje od materskej dovolenky (§ 166 ods. 1 Zákonníka práce) aj tým, že Zákonník práce určuje, že sa môže poskytnúť výlučne na žiadosť ženy alebo aj muža.
osamelý zamestnanec
Ust. § 40 ods. 1 Zákonníka práce definuje osamelého zamestnanca ako zamestnanca, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
V zmysle ods. 2 predmetného ustanovenia sa za osamelého zamestnanca považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôv
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.