Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Správne delikty a ich druhy

Dátum:

Správne delikty a ich druhy
JUDr.
Helena
Spišiaková
V praxi obecných a mestských úradov sa často stretávame s nesprávnou kvalifikáciou, resp. posúdením protiprávneho konania fyzickej osoby alebo právnickej osoby a s následným označením takéhoto konania. Bežne sa hovorí o "priestupkoch", "priestupkovom konaní", a to aj v prípadoch, kedy samotný zákon, ktorý upravuje sankciu za protiprávne konanie výraz "priestupok" ani len nespomína. Nie sú zriedkavé prípady, že odvolací orgán zruší rozhodnutie obce o uložení pokuty právnickej osobe za porušenie zákona len z toho dôvodu, že obec označila skutok právnickej osoby ako "priestupok" a viedla priestupkové konanie, hoci v danom prípade išlo o tzv. "iný správny delikt".
Cieľom článku je vysvetliť, čo sa považuje za správny delikt, aké druhy správnych deliktov náš právny poriadok pozná a aký je vzťah medzi priestupkami, inými správnymi deliktami a tiež trestnými činmi.
VŠEOBECNE O SPRÁVNYCH DELIKTOCH
Výraz
"delikt"
pochádza z latinského
delictum
- vina, zločin. V právnej teórii sa týmto výrazom označuje porušenie práva, protiprávne konanie. Bežne sa pod deliktami rozumejú predovšetkým trestné činy, ktoré patria medzi tzv. súdne delikty
a ďalej sem patria správne delikty.
Pre správne delikty je charakteristické, že sa vyskytujú v oblasti verejnej správy. Nerozhodujú o nich súdy, ako je tomu v prípade trestných činov (súdnych deliktov), ale správne delikty prejednávajú orgány verejnej správy (štátnej správy, samosprávy a pod.)
Pojem
"správny delikt"
nie je v slovenskom práve zadefinovaný. Ide o početnú skupinu činov, ktoré majú spoločné, že ide o protiprávne konanie, ktorého znaky sú uvedené v zákone, za ktoré orgán verejnej správy, resp. správny organ ukladá sankcie ustanovené administratívno-právnou formou.
Všeobecnými pojmovými znakmi správneho deliktu sú:
a)
konanie,
b)
protiprávnosť,
c)
sankcionovateľnosť,
d)
zodpovedná osoba,
e)
zavinenie - okrem prípadov, kedy osoba zodpovedá za protiprávne konanie bez ohľadu na zavinenie,
f)
ustanovenie znakov deliktu priamo zákonom.
Ad a)
Konanie
môže byť:
-
komisívne (aktívne konanie), napr. znečistenie miestnej komunikácie alebo
-
omisívne (opomenutie konania).
Omisívnym
konaním je konanie, ak zodpovedná osoba mala zákonom ustanovenú povinnosť konať za podmienok ustanovených zákonom. Príkladom povinnosti ustanovenej zákonom je § 20 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, napr.
"Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole."
Opomenutím je potom neprihlásenie dieťaťa na povinnú školskú dochádzku.
Pokiaľ ide o právnickú osobu, ide o konanie jej zamestnancov, členov, štatutárnych zástupcov a pod. v rámci plnenia úloh, ktoré sú predmetom jej činnosti. Príkladom povinnosti ustanovenej zákonom je ust. § 3 ods. 3 zákona č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v z. n. p.:
"Každý, kto predáva alebo podáva alkoholické nápoje, na ktoré sa vzťahujú zákazy uvedené v § 2 ods. 1 písm. a) bodoch 1 a 5, je povinný odoprieť ich predaj alebo podanie osobe, o ktorej má pochybnosť, či spĺňa podmienku veku, kým ju nepreukáže."
Opomenutím je potom také konanie zamestnanca právnickej osoby, kedy tento nepožiada mladistvo vyzerajúcu osobu aby predložila napr. občiansky preukaz ako doklad o tom, že už má 18 rokov.
Ad b)
Protiprávne konanie
je
také konanie, ktoré je v rozpore s právom alebo s právnym úkonom vykonaným na jeho základe. Najčastejšie ide o porušenie zákonom stanovených zákazov, obmedzení alebo povinností.
Ad c)
Sankcie
(tresty) v správnom práve plnia represívnu funkciu a zároveň funkciu individuálnej a generálnej prevencie. Správny orgán môže za spáchanie správneho deliktu uložiť len takú sankciu, ktorú stanovuje zá
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.