Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Smrť zamestnanca a pracovnoprávne vzťahy.

Dátum:

Smrť zamestnanca a pracovnoprávne vzťahy.
JUDr.
Tatiana
Mičudová
Smrť zamestnanca nepredstavuje iba zásah do života rodiny tohto zamestnanca, ale je značným zásahom aj do pracovnoprávnych vzťahov. Smrť zamestnanca ako právna skutočnosť vedie k zániku nárokov vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, s výnimkou určitých peňažných nárokov zamestnanca voči zamestnávateľov a naopak, ktoré existovali už v čase smrti zamestnanca.
Smrťou zamestnanca zaniká pracovný pomer zamestnanca, prípadne vzťah založený niektorou z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o vykonaní práce či dohoda o brigádnickej práci študenta).
Viacerí zamestnávatelia si kladú otázku, ako je to s vysporiadaním nárokov zamestnanca voči zamestnávateľovi po smrti zamestnanca, a naopak.
Tento článok sa bližšie venuje tomu, ako smrť zamestnanca ovplyvní pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnávateľom a zomrelým zamestnancom, resp. jeho pozostalými, ale aj vysporiadanie nárokov z týchto vzťahov vyplývajúcich (napr. mzdové nároky, nároky na náhradu škody).
Právny rámec
Problematiku riešenia pracovnoprávnych nárokov v súvislosti so smrťou zamestnanca upravuje ust. § 35 ods. 1 a 2, ale aj § 59 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce").
V zmysle ust. § 59 ods. 4 Zákonníka práce zaniká smrťou zamestnanca pracovný pomer.
Podľa ustanovenia § 35 ods. 1 Zákonníka práce:
"Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet."
A ďalej podľa ust. § 35 ods. 2 Zákonníka práce:
"Peňažné nároky zamestnávateľa zanikajú smrťou zamestnanca s výnimkou nárokov, o ktorých sa právoplatne rozhodlo alebo ktoré zamestnanec pred svojou smrťou písomne uznal čo do dôvodu aj sumy, a nárokov na náhradu škody spôsobenej úmyselne alebo stratou predmetov zverených zamestnancovi na písomné potvrdenie."
Pojmy
Priemerný mesačný zárobok
Podľa ust. § 134 ods. 1 Zákonníka práce:
"Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancov na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období."
Pri výpočte priemerného zárobku sa vychádza z hrubej mzdy zamestnanca zúčtovanej na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím, je v súlade s ustanovením § 134 ods. 2 Zákonníka práce,
"kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok".
V prípade, ak zamestnanec neodpracoval v rozhodujúcom období aspoň 22 dní alebo 170 hodín, použije sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zisťuje z hrubej mzdy zamestnanca, ktorú tento zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, prípadne z hrubej mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Domácnosť
Pojem domácnosť je definovaný v ust. § 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. Podľa predmetného ustanovenia:
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
Ako z uvedeného vyplýva, tak domácnosť vzniká za splnenia dvoch podmienok, a to:
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.