Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Škoda z neplatného právneho úkonu

Dátum:

Škoda z neplatného právneho úkonu
JUDr.
Tatiana
Mičudová
Tento článok pojednáva o neplatnosti právnych úkonov v pracovnom práve, ale aj o povinnosti zamestnávateľa nahradiť zamestnancovi škodu vzniknutú v dôsledku neplatnosti právneho úkonu.
Ust. § 34 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len "Občiansky zákonník") definuje
právny úkon
ako prejav vôle, ktorý smeruje najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.
Podľa toho, či sa pri danom právnom úkone vyžaduje vôľa jednej strany, dvoch strán, príp. viacerých delíme právne úkony na:
-
jednostranné - vyžaduje sa prejav vôle jednej osoby (napr. výpoveď zamestnanca, výpoveď zamestnávateľa),
-
dvojstranné - vyžaduje sa prejav vôle dvoch osôb (napr. pracovná zmluva, dohoda o skončení pracovného pomeru),
-
viacstranné - v právnej teórii sa uplatňujú aj právne úkony, kde sa vyžaduje prejav vôle viac ako dvoch strán, ale tie nie sú pre pracovnoprávne vzťahy typické.
Na to, aby bol právny úkon platný, musí spĺňať určité kritériá, podmienky, ktoré definujú právne predpisy.
Takýmito predpismi je v prípade pracovnoprávnych vzťahov zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len "Zákonník práce"), ale aj Občiansky zákonník.
Ak právny úkon nespĺňa zákonom predpísané náležitosti, hovoríme o neplatnosti právneho úkonu. V súvislosti s problematikou neplatnosti právnych úkonov rozlišujeme neplatnosť absolútnu a neplatnosť relatívnu.
Zákonník práce v nadväznosti na neplatnosť právneho úkonu zakotvuje istú ochranu zamestnanca. Ak totiž následkom neplatného právneho úkonu vznikne zamestnancovi škoda, nemôže mu byť táto neplatnosť na ujmu, pokiaľ ju nespôsobil výlučne sám.
Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi nahradiť škodu, ktorá zamestnancovi vznikne následkom neplatného právneho úkonu.
Neplatnosť právnych úkonov
Neplatným právnym úkonom v pracovnoprávnych vzťahoch je taký úkon, o ktorom to výslovne ustanovuje Zákonník práce alebo osobitný predpis, napr. Občiansky zákonník.
Neplatným právnym úkonom v zmysle ustanovení Zákonníka práce je spravidla taký úkon:
-
na ktorý neudelil súhlas príslušný orgán (napr. podľa § 66 môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi so zdravotným postihnutím len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná),
-
ktorý nebol prerokovaný s príslušným odborovým orgánom (napr. podľa § 74 je zamestnávateľ povinný výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak sú výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné),
-
ktorý sa neurobil formou predpísanou Zákonníkom práce (napr. v zmysle § 61 ods. 1 musí byť výpoveď písomná, inak je neplatná, alebo písomné musia byť aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru).
V súlade s § 1 ods. 4 Zákonníka práce sa na pracovnoprávne vzťahy vzťahujú aj ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak Zákonník práce neustanovuje inak.
V zmysle uvedeného teda platí, že
neplatným právnym úkonom je aj taký právny úkon:
-
v ktorom absentujú vážnosť, sloboda, určitosť, zrozumiteľnosť,
-
ktorého obsahom je nemožné plnenie,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.