Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Schátralé stavby v obci

Dátum:

Schátralé stavby v obci
JUDr.
Helena
Spišiaková
Na obce ako stavebné úrady sa často obracajú občania so svojimi podaniami, v ktorých píšu o susedovej neudržiavanej alebo schátralej stavbe. Žiadajú, aby stavebný úrad vlastníkovi zanedbanej stavby uložil povinnosť vykonať údržbu stavby, nevyhnutné úpravy alebo dokonca aby obec nariadila odstránenie takejto stavby, pretože z nej napr. padá omietka a škridly alebo hrozí zrútenie strechy či múru do dvora a záhrady žiadateľa.
V tomto článku som sa zamerala na úpravu týkajúcu sa danej problematiky jednak v
zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
v znení neskorších predpisov (ďalej len „stavebný zákon"), ale aj v
iných predpisoch.
Na dvoch prípadoch si vysvetlíme možný postup obce ako stavebného úradu pri riešení takýchto podaní.
Prípad č. 1:
Na obecný úrad bolo doručené podanie našej obyvateľky, ktorá uvádza, že starší rodinný dom patriaci manželom B., ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti hranice s jej nehnuteľnosťou, je vo veľmi zlom stave. Padajúca omietka a škridly ju ohrozujú na zdraví a živote, keď popri stavbe prechádza do svojho dvora a do svojho domu. Ďalej uviedla, že, neudržiavaná stavba ju týmto obmedzuje v užívaní jej vlastného majetku, a hrozí aj spôsobenie škody. Žiada, aby stavebný úrad nariadil vlastníkom stavbu opraviť alebo vykonať na stavbe nevyhnutné úpravy. Lenže v § 87 stavebného zákona je uvedené, že nevyhnutné úpravy možno nariadiť len vo verejnom záujme. Máme považovať žiadateľkou uvádzané ohrozenie zdravia, života a majetku za verený záujem? Ako má stavebný úrad ďalej postupovať?
V prvom rade sa žiada poukázať na ustanovenia stavebného zákona upravujúce povinnosti vlastníka stavby z hľadiska jej údržby.
Podľa § 43d ods. 1 stavebného zákona:
(1) Stavba musí po celý čas ekonomicky odôvodnenej životnosti vyhovovať základným požiadavkám na stavby. Základnými požiadavkami na stavby sú:
a)
mechanická odolnosť a stabilita stavby,
b)
požiarna bezpečnosť stavby,
c)
hygiena a ochrana zdravia a životného prostredia,
d)
bezpečnosť stavby pri jej užívaní,
e)
ochrana pred hlukom a vibráciami,
f)
energetická úspornosť a ochrana tepla stavby.
Podľa § 86 ods. 1 a 2 stavebného zákona:
(1) Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
povinný udržiavať stavbu v dobrom stave
tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
(2) Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad
vo verejnom
záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
Povinnosti vlastníka stavby starať sa o stavbu a zabezpečovať jej riadnu údržbu sú teda uložené stavebným zákonom, a to jednak v záujme udržania stavebného fondu z hľadiska jeho životnosti, a jednak vo verejnom záujme, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia ľudí, najmä z dôvodov požiarnej bezpečnosti a možných hygienických závad.
Z citovaného ust. § 86 ods. 1 stavebného zákona však vyplýva, že nariadiť vlastníkovi stavby povinnosť postarať sa o nápravu možno
len vo verejnom záujme, a nie v záujme súkromnom,
ktorým záujem vlastníčky susednej nehnuteľnosti nepochybne je.
Obdobnú úpravu obsahuje aj ust. § 87 ods. 1 stavebného zákona, ktorý upravuje
nevyhnutné úpravy:
(1) Ak stavba nezodpovedá základným požiadavkám na stavby (§ 43d), a tým ohrozuje alebo obťažuje užívateľov alebo
okolie stavby, stavebný úrad vo
verejnom
záujme nariadi vlastníkovi stavby
uskutočniť nevyhnutné úpravy na stavbe alebo na stavebnom pozemku. Nariadené úpravy je vlastník povinný vykonať na vlastné náklady.
Z podania žiadateľky vyplýva, že predmetná stavba, resp. omietka a škridly z nej padajúce ju ohrozujú, keď popri stavbe prechádza do svojho
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.