Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Praktické skúsenosti s vykonávaním predbežnej finančnej kontroly

Dátum:

Praktické skúsenosti s vykonávaním predbežnej finančnej kontroly
Základné pravidlá, ciele a spôsob vykonávania finančnej kontroly upravuje zákon č. 502/2001 Z.z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o finančnej kontrole“).
Finančná kontrola
Podľa zákona o finančnej kontrole sa finančnou kontrolou rozumie súhrn činností, ktorými sa overuje:
• splnenie podmienok na poskytnutie verejných prostriedkov,
• dodržiavanie osobitných predpisov a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná a na základe ktorých sa jej poskytujú prostriedky zo zahraničia pri hospodárení s verejnými prostriedkami,
• dodržiavanie hospodárnosti, efektívnosti, účinnosti a účelnosti pri hospodárení s verejnými prostriedkami,
• dostupnosť, správnosť a úplnosť informácií o vykonávaných finančných operáciách a o hospodárení s verejnými prostriedkami,
• splnenie opatrení prijatých na nápravu nedostatkov zistených finančnou kontrolou a na odstránenie príčin ich vzniku.
Finančná kontrola sa vykonáva ako:
• predbežná finančná kontrola,
• priebežná finančná kontrola,
• následná finančná kontrola.
Predbežná finančná kontrola
V tomto príspevku sa budem venovať vykonávaniu predbežnej finančnej kontroly v podmienkach územnej samosprávy, to znamená v obciach, rozpočtových a príspevkových organizáciách.
Povinnosť vykonávať predbežnú finančnú kontrolu určuje zákon o finančnej kontrole. Zodpovednosť za jej vykonávanie je na štatutárnych orgánoch, t.j. na starostovi obce, riaditeľovi rozpočtovej a príspevkovej organizácie (ďalej len „štatutárny orgán“). Oni zodpovedajú za vytvorenie, zachovávanie a rozvíjanie systému finančného riadenia, pod ktorým sa rozumie súhrn postupov vykonávaných pri zodpovednom a prehľadnom plánovaní, rozpočtovaní, účtovaní, výkazníctve a finančnej kontrole verejných prostriedkov, s cieľom ich hospodárneho, efektívneho a účinného využívania.
Výsledkom kvalitného a fungujúceho systému finančného riadenia a kontroly v podmienkach územnej samosprávy by mal byť:
• hospodárny, efektívny a účinný výkon samosprávnych funkcií územnej samosprávy,
• zabezpečenie optimalizácie verejných zdrojov použitých na plnenie úloh územnej samosprávy,
• dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí pri hospodárení s rozpočtovými prostriedkami, s majetkom a majetkovými právami obcí, dodržiavanie hospodárnosti, efektívnosti, účelovosti a účinnosti,
• včasné a spoľahlivé informovanie samosprávnych orgánov o úrovni hospodárenia územnej samosprávy a o vykonávaných finančných operáciách.
Predbežnou finančnou kontrolou sa overuje súlad pripravovanej finančnej operácie so schváleným rozpočtom, s osobitnými predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná a na základe ktorých sa jej poskytujú prostriedky zo zahraničia, uzatvorenými zmluvami, rozhodnutiami vydanými na základe osobitných predpisov alebo s internými aktmi riadenia o hospodárení s verejnými prostriedkami so zameraním na hospodárnosť, efektívnosť, účinnosť a účelnosť použitia verejných prostriedkov. Finančné operácie nemožno vykonať alebo v nich pokračovať bez ich overenia predbežnou finančnou kontrolou.
Predbežnú finančnú kontrolu
vykonávajú
:
• vedúci zamestnanec poverený štatutárnym orgánom,
• zodpovední za rozpočet, verejné obstarávanie, správu majetku alebo za iné odborné činnosti podľa charakteru finančnej operácie.
Vykonanie predbežnej finančnej kontroly potvrdzujú títo zamestnanci podpisom a uvedením dátumu jej vykonania na doklade súvisiacom s pripravovanou finančnou operáciou. Ak pri vykonávaní predbežnej finančnej kontroly zistia závažné nedostatky, pre ktoré nemožno kontrolovanú finančnú operáciu vykonať alebo v jej príprave pokračovať, sú povinní tieto skutočnosti písomne oznámiť štatutárnemu orgánu.
Vnútorný predpis upravujúci spôsob vykonávania predbežnej finančnej kontroly
Najlepším spôsobom a prvým krokom na zabezpečenie kvalitného výkonu predbežnej finančnej kontroly je vydanie
vnútorného predpisu,
ktorý upraví spôsob jej vykonávania v obciach a rozpočtových a príspevkových organizáciách.
Spracovaniu vnútorného predpisu odporúčam venovať náležitú pozornosť.
Od úrovne jeho prepracovanosti na jednotlivých úsekoch činnosti závisí jej účinnosť pri hospodárnom nakladaní s rozpočtovými prostriedkami, pri ochrane majetku a majetkových práv obcí pred ich zneužitím alebo nehospodárnym, neefektívnym a neúčinným nakladaním s nimi.
Vnútorný predpis, ktorý upraví spôsob vykonávania predbežnej finančnej kontroly v podmienkach územnej samosprávy, by mal predovšetkým obsahovať:
• vymedzenie účelu a predmetu vnútorného predpisu,
• definíciu základných pojmov (verejné prostriedky, finančná operácia, kontrolný postup a pod.) na konkrétne podmienky obce, rozpočtovej a príspevkovej organizácie,
• delegovanie zodpovednosti zamestnancov, v kompetencii ktorých je finančné riadenie a finančná kontrola na zverených úsekoch činnosti.
Ustanovenie o realizácii prenesenia zodpovednosti za finančné riadenie a kontrolu na vedúcich zamestnancov a zamestnancov príslušných odborných útvarov by malo byť formulované tak, aby zreteľne vyjadrovalo, že zodpovední zamestnanci okrem iných úloh zodpovedajú aj za vytvorenie, dodržiavanie a rozvíjanie systému finančnej kontroly na zverenom úseku činnosti. Jednoznačne by mala byť formulovaná aj úloha, že zodpovední zamestnanci vykonávajú predbežnú finančnú kontrolu a zodpovedajú za jej vykonávanie na im zverenom úseku činnosti.
Zadefinovanie finančných operácii, ich popis a stanovenie pravidiel pre ich prípravu a realizáciu
Predmetom predbežnej finančnej kontroly je každá finančná operácia. Vzhľadom na ich široký rozsah sa nepredpokladá, že pri vypracovávaní vnútorného predpisu v ňom budú ihneď všetky zadefinované. I
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.