Povinnosť obcí zverejňovať informácie podľa osobitných právnych predpisov je obsiahnutá vo viacerých právnych predpisoch, ktorých označenie niekedy ani nenaznačuje, že by v danom právnom predpise mohla byť stanovená pre obec určitá povinnosť. Rovnako často je povinnosť obce zverejňovať informácie formulovaná v právnych predpisoch odlišne, keď napríklad určitý právny predpis vyžaduje povinné zverejnenie iba na úradnej tabuli obce a iný právny predpis aj povinné zverejnenie na webovom sídle obce, či dokonca v regionálnej tlači. To môže spôsobiť, že obec síce zverejní určitú informáciu na svojej úradnej tabuli, opomenie však na druhej strane zverejniť danú informáciu aj na svojom webovom sídle. Tento prístup zákonodarcu k spôsobu vymedzenia povinnosti zverejňovať informácie môže byť pre obce často nejasný, keďže nie je jednotne definovaný vo všetkých právnych predpisoch a dokonca v niektorých prípadoch ani v rámci jedného právneho predpisu.
V právnych predpisoch nie je jednotne definovaný ani spôsob zverejňovania informácií na internete. Povinnosť obcí zverejňovať informácie na internete býva spravidla vyjadrená niektorým z nasledujúcich spôsobov:
-
na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené;
-
na internetovej stránke obce, ak ju má obec zriadenú;
-
na svojej internetovej stránke, ak ju má k dispozícii;
-
spôsobom obvyklým v obci;
-
spôsobom v obci obvyklým;
-
v mieste obvyklým spôsobom;
-
vhodným a v mieste obvyklým spôsobom;
-
obvyklým a bežne dostupným spôsobom;
-
iným spôsobom, ktorý určí obecné zastupiteľstvo;
-
na všetkých jej dostupných komunikačných zdrojoch.
Vo viacerých právnych predpisoch možno pozorovať tendenciu čoraz častejšieho používania pojmu webové sídlo obce. Napríklad novelou zákona č. 70/2018 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, sa nahradili dovtedy používané slová:
"zverejní aj na internetovej adrese obce, ak ju má obec zriadenú"
, slovami:
"zverejní na webovom sídle obce"
. Podľa dôvodovej správy k tejto novele sa upravuje právna terminológia týkajúca sa pripojenia obce na internet používaná vo viacerých osobitných predpisoch. Podobne sa aj v zákone č. 85/2005 Z.z. o politických stranách a politických hnutiach v z. n. p. nahradili dovtedy používané slová:
"na svojej internetovej stránke"
, slovami:
"na svojom webovom sídle"
alebo tiež aj v prípade ústavného zákona č. 66/2019 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 357/2004 Z.z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z.z.
Pojem webové sídlo obce nie je definovaný právnymi predpismi ustanovujúcimi povinnosť obce zverejňovať informácie na internete. Zákon č. 95/2019 Z.z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov definuje tento pojem nasledovne:
-
webovým sídlom
je podľa § 3 písm. t):
"ucelený súbor webových stránok v pôsobnosti jedného správcu, ktorý má pridelenú najmenej jednu doménu a je prezentačným komponentom a technologickým rozhraním informačného systému verejnej správy";
-
webovou stránkou
je podľa § 3 písm. s):
"online dostupné miesto na sieti, najmä na internete, sprístupňované prostredníctvom webového prehliadača a využívajúce hypertextový prenosový protokol alebo jeho zabezpečenú verziu, ktoré tvorí jednu vizuálnu obrazovku webového sídla, aj ak je zložené z viacerých rámov".
Niektoré právne predpisy ustanovujú povinnosť zverejniť informácie na webovom sídle obce na určitú čas. Napríklad zákon o obecnom zriadení v § 12 ods. 4 uvádza, že: