Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Konanie menom obce

Dátum:

Konanie menom obce
JUDr.
Jozef
Tekeli
PhD.
Katedra ústavného práva a správneho práva Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach
Príspevok je venovaný postaveniu a úlohám starostu obce v dvoch kategóriách právnych vzťahov, do ktorých obce vstupujú, a to v súkromno právnych vzťahoch a administrativno právnych vzťahoch. Tejto problematike je v odbornej literatúre venovaná malá pozornosť, čo má za následok časté napätia medzi orgánmi obce, najmä v tých vzťahoch, kde je nevyhnutné spolu pôsobenie obecného zastupiteľstva a starostu obce. Prispevok poukazuje tiež na značne opominanú tému zodpovednosti obce za škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutim alebo nesprávnym úradným postupom.
Podľa ustanovenia § 13 ods. 1 prvej vety zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadeni v zneni neskoršich predpisov (ďalej len "zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadeni"):
"Starosta je štatutárnym orgánom obce."
Inštitút štatutárneho orgánu sa uplatňuje v pripade právnických osôb. V zmysle ustanovenia § 1 ods. 1 druhej vety zákona o obecnom zriadeni je obec právnickou osobou, teda umelým výtvorom práva. Obec ako právnická osoba je právnou konštrukciou podla ustanovenia § 18 ods. 2 pism. c) zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonnik v z.n.p., ktorý prehlásil všetky jednotky územnej samosprávy za právnické osoby.
Postavenie subjektu ako štatutárneho orgánu vo všeobecnosti znamená, že tento subjekt koná menom právnickej osoby a na jej účet, prejavuje vôľu právnickej osoby navonok a právnickú osobu svojím konaním zaväzuje. Nejde o konanie "za právnickú osobu", ale ide o "vlastné konanie právnickej osoby".
V praxi teda treba nesprávne použivanú dikciu "obec zastúpená starostom obce", nahradiť správnou dikciou "obec konajúca starostom obce".
Účelom naplnenia úloh obce je nevyhnutné, aby obec ako právnická osoba vstupovala do rozmanitých právnych vzťahov s dalšími osobami, právnickými či fyzickými.
Právne vzťahy, do ktorých vstupuje obec, sa členia na:
1.
súkromno právne vzťahy
-
majetkovo právne vzťahy,
-
občiansko právne vzťahy,
-
obchodno právne vzťahy,
-
pracovno právne vzťahy a
2.
administrativno právne vzťahy
-
interné vzťahy a
-
externé vzťahy.
Postavenie starostu obce v súkromno právnych vzťahoch obce
Konanie štatutárneho orgánu v súkromno právnych vzťahoch, v ktorých má obec rovné postavenie s inými právnickými či fyzickými osobami, upravujú jednotlivé základné súkromno právne predpisy. Zjednodušene povedané, ide o tzv. súkromno právne úkony obce.
V občiansko právnych vzťahoch podla ustanovenia § 20 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z.n.p.
"Právne úkony právnickej osoby vo všetkých veciach robia tí, ktorí sú na to oprávnení... zákonom (štatutárne orgány). Za právnickú osobu možu robiť právne úkony aj iní jej pracovníci alebo členovia, pokiaľ je to určené vo vnútorných predpisoch právnickej osoby alebo je to vzhľadom na ich pracovné zaradenie obvyklé. Ak tieto osoby prekročia svoje oprávnenie, vznikajú práva a povinnosti právnickej osobe, len pokiaľ sa právny úkon týka predmetu činnosti právnickej osoby a len vtedy, ak ide o prekročenie, o ktorom druhý účastník nemohol vedieť."
Príkladom postavenia starostu obce ako štatutárneho orgánu v občiansko právnych vzťahoch je napr. podpísanie kúpnej zmluvy k nehnuteľnosti starostom obce.
V obchodnoprávnych vzťahoch podľa ustanovenia § 13 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z.n.p., ktorý upravuje konanie podnikateľa
"Právnická osoba koná štatutárnym orgánom alebo za ňu koná zástupca."
V zmysle obchodného práva je teda štatutárny orgán takým orgánom, ktorým právnická osoba koná vo svojom mene a úkony vykonané štatutárnym orgánom sa považujú za osobné úkony právnickej osoby.
Príkladom postavenia starostu obce ako štatutárneho orgánu v obchodno právnych vzťahoch je napr. podpísanie zmluvy o dielo starostom obce s podnikateľom.
V pracovno právnych vzťahoch podľa ustanovenia § 9 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z.n.p.
"...robí právne úkony za zamestnávateľa, ktorý je právnická osoba, štatutárny orgán... Namiesto nich možu robiť právne úkony aj nimi poverení zamestnanci. Iní zamestnanci zamestnávateľa, najmä vedúci jeho organizačných útvarov,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.