Centrum voľného času (CVČ) je školské zariadenie, ktoré podľa svojho výchovného programu zabezpečuje výchovno-vzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť detí, rodičov a iných osôb do veku 30 rokov v ich voľnom čase.
Výchovno-vzdelávacia činnosť CVČ sa uskutočňuje ako:
a)
pravidelná záujmová činnosť v záujmových útvaroch a oddeleniach CVČ,
b)
príležitostná záujmová činnosť formou podujatí, súťaží, olympiád, výletov a exkurzií zameraných na rozvoj vedomostí a zručností získaných v škole,
c)
prázdninová činnosť formou miestnych a pobytových táborov, odborných sústredení, činností v záujmových útvaroch a krátkodobých podujatí,
d)
spontánna činnosť a vlastné projekty členov záujmových útvarov CVČ,
e)
organizovanie voľnočasových aktivít, na ktorých sa zúčastňujú aj deti a iné osoby, ktoré nenavštevujú CVČ.
K základným úlohám CVČ patrí:
a)
usmerňovanie rozvoja záujmov detí a iných osôb,
b)
monitorovanie oblastí záujmovej činnosti detí a iných osôb formou ankiet, prieskumov a analýz,
c)
utváranie podmienok na rozvíjanie a zdokonaľovanie praktických zručností detí a iných osôb,
d)
podieľanie sa na formovaní návykov užitočného využívania ich voľného času,
e)
zabezpečovanie medzinárodnej výmeny a mobility detí a iných osôb,
f)
činnosti podporujúce prevenciu sociálno-patologických javov,
g)
informačná a poradenská aktivita pre deti a iné osoby v oblasti využívania voľného času a
h)
riadenie a pripravovanie projektov na získanie finančných prostriedkov.
CVČ spolupracuje s orgánom miestnej štátnej správy v školstve pri uskutočňovaní predmetových olympiád a postupových súťaží a zabezpečovanie súťaží detí základných škôl a stredných škôl. CVČ môže poskytovať metodickú a odbornú pomoc v oblasti práce s deťmi v ich voľnom čase školám a školským zariadeniam, občianskym združeniam vykonávajúcim činnosť zameranú na deti, ako aj ďalším právnickým alebo fyzickým osobám, ktoré o ňu požiadajú.
CVČ plní svoje úlohy, pre ktoré bolo zriadené v priebehu celého kalendárneho roka, a teda aj v období školských prázdnin, čo je jeho veľká výhoda. Obec ho tak zriaďuje ako zariadenie s celoročnou prevádzkou. CVČ je v prevádzke denne, spravidla v popoludňajších hodinách a večerných hodinách počas kalendárneho týždňa.
CVČ sa spravidla člení podľa záujmových oblastí na oddelenia a na záujmové útvary. Myslí sa aj na deti so zdravotným postihnutím alebo vývinovými poruchami, ktoré sa zaraďujú do oddelení a záujmových útvarov CVČ spolu s ostatnými deťmi (najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pričom sa za každé dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami počet detí a iných osôb v oddelení a záujmovom útvare znižuje o dvoch).
Výchovno-vzdelávaciu činnosť v CVČ vykonávajú pedagogickí zamestnanci, externí zamestnanci a plnoletí dobrovoľníci. Za výchovno-vzdelávaciu činnosť v CVČ zodpovedá poverený vedúci pedagogický zamestnanec.
Financovanie CVČ z rozpočtu obce
Podmienky financovania CVČ z rozpočtu obce upravujú
nasledovné všeobecne záväzné právne predpisy:
-
zákon č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v z. n. p. (ďalej len "zákon č. 597/20