Od uvedeného dátumu sa mal na Slovensku zaviesť zákaz skládkovania odpadu, pokiaľ neprešiel úpravou. Za takúto úpravu sa predovšetkým považuje mechanicko-biologická úprava.
V praxi to znamená, že takáto úprava odpadov pred skládkovaním si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, čo má za následok zvyšovanie poplatkov za komunálne odpady pre obyvateľov.
Ministerstvo životného prostredia SR nakoniec túto povinnosť posunulo o rok. Samosprávy tak vo svojich VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady navýšili sumy len o mieru inflácie alebo zvýšené náklady na prepravu, ktoré im zvýšili zmluvné zberové spoločnosti. Avšak natískajú sa nám s tým mnohé otázky. Ako to pomôže samosprávam? V čom bude situácia iná na konci roka 2023 oproti predchádzajúcemu roku, keď samosprávy už budú musieť prijať skutočnosť, že zmesový komunálny odpad pred skládkovaním bude musieť prejsť úpravou? Budú obyvatelia v mestách a obciach vďaka úprave produkovať menej zmesového komunálneho odpadu, ktorý bude uložený na skládke? Uvedomia si, že musia viac triediť a produkovať menej zmesového odpadu, pretože úprava odpadu pred skládkovaním bude mať za následok zvýšenie miestneho poplatku za komunálne odpady?
Zrejme sa všetci zhodneme na tom, že žiaden zázrak sa na konci roka 2023 konať nebude. Znovu sa bude viac písať a diskutovať o tom, ako táto povinnosť zaťaží obce, ako im stúpnu náklady na zneškodnenie zmesového komunálneho odpadu a podobne. Správanie obyvateľov sa v tomto smere len tak zo dňa na deň nezmení. Produkcia komunálnych odpadov každoročne rastie. Čím je vyššia životná úroveň, tým produkujeme aj viac odpadu. Podľa údajov Štatistického úradu SR bola v roku 2021 produkcia komunálneho odpadu na jedného obyvateľa 487 kg, z toho bolo 196 kg zmesového.
Keďže spolupracujeme so samosprávami a pomáhame im riešiť úlohy spojené s legislatívnymi povinnosťami a tiež spoločne hľadáme cestu k znižovaniu podielu produkcie zmesového komunálneho odpadu, vidíme riešenie tohto problému možno inak.
Na stretnutiach s predstaviteľmi samospráv sa často stretávame s požiadavkou, že v odpadovom hospodárstve chcú zmenu. Na našu otázku: "Ako si zmenu predstavujete?", často priamu odpoveď nedostaneme. Zväčša si pod zmenou predstavujú udržanie poplatku za komunálne odpady pre obyvateľov. Avšak pri rastúcej produkcii predovšetkým zmesového komunálneho odpadu a tiež zvýšením nákladov na zber, prepravu a zneškodnenie je to nemožné.
Ak obec alebo mesto chce urobiť zmeny pri nakladaní s komunálnymi odpadmi, je na začiatku veľmi dôležité identifikovať problémy, ktoré majú za následok vysoké náklady s ním spojené. Preto vždy pristupujeme k analýze zmesového odpadu. Tá totiž môže veľmi dobre napomôcť pri hľadaní nedostatkov triedenia a navrhnutia nového riešenia s cieľom