Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Inštitút skúšobnej doby a jeho niektoré aplikačné problémy

Dátum:

Inštitút skúšobnej doby a jeho niektoré aplikačné problémy
doc. JUDr.
Marta
Thurzová
CSc.
Inštitút skúšobnej doby sa už tradične radí medzi pravidelné náležitosti pracovnej zmluvy, na ktorých sa jej účastníci pracovného pomeru môžu dohodnúť. Účelom vymedzeného skúšobného obdobia je možnosť, aby si zamestnanec a zamestnávateľ mohli v praxi vzájomne overiť, či im budú podmienky pracovného pomeru vyhovovať. V prípade, že sa tak nestane, zamestnanec aj zamestnávateľ majú možnosť pracovný pomer v tomto skúšobnom období jednoducho ukončiť. Pritom podmienkou je, aby tá strana, ktorá chce takto pracovný pomer ukončiť, to písomne oznámila druhej zmluvnej strane.
Účel dohodnutia skúšobnej doby
Skúšobná doba je upravená v § 45 zákona č. 211/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce") a prakticky aj po rozsiahlej ostatnej novele s účinnosťou od 1.1.2013 sa v právnej úprave ponechalo skúšobné obdobie vymedzené
maximálnou dĺžkou tri mesiace
a v prípade
riadiacich zamestnancov
v prvej a druhej línii pod štatutárom
šesť mesiacov
. Relatívna
kogentnosť
tohto ustanovenia Zákonníka práce znamená, že nie je dovolené len dohodnutie dlhšej skúšobnej doby (a to ani prostredníctvom kolektívnej zmluvy), ale právna úprava nebráni tomu, aby sa účastníci pracovného pomeru dohodli na kratšej skúšobnej dobe.
Subjekty, s ktorými je možné dohodnúť skúšobnú dobu
Z hľadiska subjektov, s ktorými môže zamestnávateľ skúšobnú dobu dohodnúť, platí zmluvná autonómia až na jednu stanovenú výnimku, a to, že skúšobnú dobu nemožno dohodnúť v pracovnej zmluve uzatvorenej
so žiakom učilišťa na výkon práce zodpovedajúci kvalifikácii
. Tzn., že skúšobná doba sa môže dohodnúť aj s mladistvým zamestnancom, so študentom, absolventom školy či občanom so zdravotným postihnutím, s tehotnou zamestnankyňou, dojčiacou zamestnankyňou, s osamelým zamestnancom starajúcim sa o malé dieťa.
Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti nie je možné založiť pracovný pomer vymenovaním alebo voľbou, nie je vylúčené ani to, aby sa skúšobná doba dohodla aj so zamestnancami, ktorí sú do funkcií vymenovávaní alebo volení, lebo aj im sa pracovný pomer zakladá výlučne až pracovnou zmluvou
Podmienky dohodnutia skúšobnej doby
Podmienkou platného dohodnutia skúšobnej doby je, aby bola dohodnutá v pracovnej zmluve uzatvorenej
písomne najneskôr v deň vzniku pracovného pomeru
. Pracovný pomer vzniká dňom, ktorý je uvedený v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
! Upozornenie: Pretože začiatok skúšobnej doby je vždy totožný so vznikom pracovného pomeru, nemôže byť skúšobná doba platne dohodnutá neskôr a ani spätne.
Prípady neplatnosti dohodnutia skúšobnej doby
V praxi sa často stáva, že zamestnávateľ síce
zakotvil skúšobnú dobu v písomne vyhotovenom návrhu pracovnej zmluvy, ale ten dal zamestnancovi na podpis až v čase, keď zamestnanec už prácu vykonával.
V takomto prípade treba konštatovať, že pracovný po
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály